Odpowiedzialne inwestowanie to znacznie więcej niż tylko wybór symbolu na yahoo finance.

By zbudować dobre portfolio trzeba się pochylić nad pewnymi atrybutami:

Dywersyfikacja

Jedno z najważnieszych. Nie chcesz być tym człowiekiem, który władował cały majątek w jedno klasę aktywów, czy to krypto, czy akcje, czy obligacje. A to z tego prostego powodu, że jeśli coś pójdzie nie tak - a pójdzie prawie na pewno - zostaniesz z niczym.

Określaj ryzyko aktywów i rób alokacje do założonego poziomu. Na przykład ryzykowne akcje - 5% portfolio. Crypto - 3% portfolio. Dużo zależy od tego w jakim miejscu jesteś i czego oczekujesz, więc nie ma "dobrych" liczb. Ale wymyśl "dobre" dla Ciebie. I rób regularne re-alokacje i weryfikuj założenia. Jeśli Twoje ryzykowne akcje odniosły sukces i teraz to 10% portfolio, to przenieś połowę tam gdzie brakuje.

Płynność

Jest cała masa aktywów, które trudno sprzedać. Nawet na rynku akcji są takie pozycje, na których dzienny obrót to jakiś żart, i jak się uprzesz to możesz mieć tego więcej niż ten dzienny obrót. Co skutkuje tym, że ciężko zamienić to z powrotem na pieniądze. To może być i nie być problem. Warto mieć świadomość, jaka część portfolio jest do natychmiastowego upłynnienia a jaka nie. I w zależności od Twoich potrzeb świadomie to kontrolować. Wiadomo też, że ciężej sprzedać kawalerkę w Warszawie niż akcje Microsfotu o podobnej wartości.

Horyzont czasowy

Prawie nie ma szans byś wygrał w rok, czy dwa inwestując na rynku akcji. Nie udaje to się ani funduszom, ani eskpertom. Nie uda się i Tobie. Chyba, że będziesz miał niesamowicie dużo szczęścia. Ale nie jesteś w stanie tego kontrolować, więc warto przestać marzyć. Musisz myśleć o swoich inwestycjach w horyzontach znacznie dłuższych - 10 lat i więcej.

Koszta koszciki - efektywność kosztowa

Nie ma darmowych obiadów. Jak zaczynasz kupować aktywa to pojawi się cała masa pośredników. Może być tak, że fundusz który kupujesz kosztuje Cię 2% rocznie, przy tym, że zakładasz zwroty na 6% rocznie - jesteś znacząco w plecy. A może się okazać, że ten fundusz jest prosty jak budowa cepa i jesteś w stanie go naśladować obniżając koszty do 0.7% rocznie. Ta gra liczb tutaj jest niebagatelna, polecam sobie zrobić symulacje w perspektywie 20, 30 i 40 lat. Jak ładnie się to 2% kumuluje. Więc bądź świadomy kosztów swoich pozycji.